Oba te pojęcia wywodzą się z nauki jaką jest kinezjologia stosowana. Powstała ona w Stanach Zjednoczonych w XX wieku, a za jej twórcę uznaje się dr George’a Goodhearta - chiropraktyka, który opracował holistyczny system pracy z ciałem.
Opiera się ona na testowaniu krótkiego łuku odruchowego w reakcji na wprowadzony bodziec. Testując odruch sprawiamy, że reakcja jest mimowolna i spontaniczna, a więc nie mamy na nią wpływu, co powoduje, że ciało jest w stanie precyzyjnie wskazać terapeucie z czym aktualnie ma największy problem.
Wprowadzony bodziec jest delikatny, trwa około sekundy i nie jest sprawdzaniem siły mięśniowej, ale spontanicznej reakcji ciała. Wynikiem badania jest jedna z trzech informacji: dany obszar jest prawidłowo kontrolowany przez układ nerwowy, jest niezdolny do aktywacji lub jest niezdolny do rozluźnienia.
Testując mięśnie terapeuta opiera się na koncepcji triady zdrowia, czyli idei, że nasz dobrostan składa się z prawidłowo działających trzech składowych:
Terapeuta do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie i badając sygnały płynące z ciała, bez żadnych odgórnych założeń obserwuje w którą stronę ciało pacjenta go poprowadzi oraz która sfera ze wspomnianej triady zdrowia jest priorytetowa do pracy.
Metoda ta jest świetnym uzupełnieniem innych koncepcji terapeutycznych, ponieważ precyzyjnie pozwala określić przyczynę problemu pacjenta i dobrać odpowiednie techniki do jej zwalczenia.
W Uzdrovisku w Poznaniu oferujemy innowacyjne podejście do fizjoterapii i leczenia problemów wynikających z niewłaściwego funkcjonowania układu nerwowego dzięki terapii NM, łączącej neurodiagnostykę z neuroterapią. Naszym celem jest precyzyjna diagnoza i skuteczna pomoc, aby przywrócić Twojemu ciału pełnię sprawności i równowagi. Wspieramy pacjentów, którzy upatrują nadziei na pomoc w fizjoterapii, wiedząc, ile może zdziałać współpraca z doświadczonym neuroterapeutą.
Neurodiagnostyka to proces testowania krótkiego łuku odruchowego w reakcji na bodźce wprowadzane przez neuroterapeutę. Ta metoda pozwala ciału na spontaniczną reakcję, która jest niezależna od naszej woli. Dzięki temu neuroterapeuta może precyzyjnie określić, które obszary organizmu wymagają wsparcia.
Wprowadzany bodziec jest delikatny i trwa zaledwie około jednej sekundy, co czyni neuroterapię bezpieczną i komfortową dla pacjenta. Wynik badania informuje, czy dany obszar:
Na podstawie tych danych terapeuta tworzy spersonalizowany plan leczenia, uwzględniając główne filary zdrowo funkcjonującego organizmu. Jest to struktura mięśni, ścięgien, stawów, powięzi i innych tkanek, biochemia (procesy fizjologiczne i reakcje chemiczne zachodzące w organizmie) oraz mental (emocje i blokady energetyczne, które mogą hamować postępy terapii).
Nasz doświadczony neuroterapeuta chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania związane z zabiegiem, przede wszystkim, jakie są wskazania do neuroterapii i czego można spodziewać się po zakończeniu całej serii fizjoterapii.
Terapia NM jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z:
Neuroterapia jest także uzupełnieniem innych form fizjoterapii, ponieważ pozwala na identyfikację źródła problemów i potem na skuteczne ich leczenie.
Każda sesja jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Neuroterapeuta koncentruje się na priorytetowych aspektach Twojego stanu zdrowia. Proces leczenia w neuroterapii nie opiera się na sztywnych schematach – to Twoje ciało wskazuje, w którą stronę należy podążać, a doświadczony fizjoterapeuta wie, jak odczytać sygnały z ciała i odpowiednio zaplanować i wdrożyć leczenie dla uzyskania najlepszych efektów. Terapia NM wyróżnia się holistycznym podejściem do pacjenta, wysoką skutecznością w diagnozowaniu oraz leczeniu i stosowaniem łagodnych, nieinwazyjnych technik bez dyskomfortu dla pacjenta.
Co mówią o nas pacjenci