Przygotowanie się do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty lub innego specjalisty może znacząco wpłynąć na skuteczność i efektywność całego procesu terapeutycznego. Dobrze zorganizowana wizyta nie tylko pozwala na dokładniejszą ocenę stanu zdrowia, ale również na bardziej trafne dopasowanie terapii do potrzeb pacjenta. Być może, znając już wówczas Twoje najnowsze wyniki badań oraz historię leczenia udokumentowaną opisami czy opiniami lekarskimi będziemy w stanie udzielić Ci wartościowych wskazówek i pomóc niemal natychmiast?
Zrozumienie zasad i wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przed wizytą, pomoże zarówno Tobie, jak i fizjoterapeucie maksymalnie wykorzystać czas spędzony w gabinecie oraz przyczyni się do szybszego powrotu do pełnej sprawności.
Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w przygotowaniu się na wizytę:
Przygotuj informacje dotyczące swojego stanu zdrowia, wcześniejszych urazów, operacji i chorób, a także leków, które aktualnie przyjmujesz.
Podaj dokładne informacje na temat dolegliwości, które sprowadzają Cię do fizjoterapeuty.
W dniu planowanej wizyty u fizjoterapeuty staraj się unikać przyjmowania leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych lub relaksujących mięśnie, jeśli to nie jest bezwzględnie konieczne. Niektóre leki mogą zmniejszać dolegliwości bólowe lub maskować objawy, co może utrudnić dokładną ocenę fizjoterapeuty i doprowadzić do niepełnej diagnozy.
Zaleca się, aby na dwie do trzech godzin przed planowaną wizytą u fizjoterapeuty nie spożywać dużych posiłków. Spożycie jedzenia przed terapią może powodować uczucie ciężkości, wzdęcia i może wpływać na komfort podczas wykonywania ćwiczeń i technik terapeutycznych.
Jeśli byłeś wcześniej leczony lub miałeś wykonywane badania diagnostyczne związane z twoim problemem, weź ze sobą wyniki badań, raporty lekarskie i zdjęcia rentgenowskie.
Przygotuj listę objawów, które odczuwasz, a także informacje na temat tego, co może nasilać lub łagodzić ból/dyskomfort.
W naszych gabinetach pracujemy z ciałem holistycznie, więc istnieje możliwość, że poprosimy Cię o rozebranie się do bielizny.
Fizjoterapeuta może poprosić Cię o wykonanie różnych ruchów i ćwiczeń, więc warto założyć wygodne ubranie i komfortową bieliznę.
Zastanów się nad swoimi celami terapeutycznymi i oczekiwaniami wobec fizjoterapii czy treningu. Czy chcesz poprawić swoją sprawność ruchową, zmniejszyć ból, czy wrócić do normalnego funkcjonowania po urazie? Ustalenie celów pomoże fizjoterapeucie dostosować plan leczenia do twoich potrzeb.
Postaraj się być punktualny i stawić na wizycie w ustalonym czasie. Umówiona godzina jest dość wiążąca z uwagi na to, że każdy pacjent umawiany jest na konkretną godzinę, więc nie ma możliwości przedłużenia wizyty o ewentualne spóźnienie.
Na pierwszej wizycie fizjoterapeuta przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny.
Bądź szczery i otwarty na wszelkie pytania, które Ci zadaje.
Przed pierwszą wizytą wykonaj aktualne badania krwi. Badania krwi powinny być nie starsze niż 5 dni w schorzeniach przewlekłych i nie starsze niż 48h w stanach ostrych, świeżych urazach.
Jeśli Twój terapeuta uzna za słuszne przy Twojej dolegliwości może Ci na wizycie zlecić wykonanie dodatkowych badań.
Jeśli Twoim problemem zdrowotnym jest stan pourazowy lub pooperacyjny przygotuj kompletną dokumentację medyczną (jeśli posiadasz przynieś wyniki badań i opisy np: TK, MRI, RTG, wypisy ze szpitala itp.).
Często przy schorzeniach urologiczno-ginekologicznych wskazane jest oznaczenie hormonów płciowych. Czasem terapeuta na konsultacji wstępnej może zlecić badania moczu czy kału.
Bardzo ważne jest by 24 godziny przed zabiegiem i 48 godzin po zabiegu, w miarę możliwości nie zwiększać dawkowania leków, zwłaszcza leków nasercowych i regulujących ciśnienie. Może to mieć wpływ na krwawienie i przebieg terapii. Pamiętaj, aby przed zabiegiem poinformować swojego hirudoterapeutę o wszystkich zażywanych lekach i suplementach.
Przed zabiegiem należy ogolić lub przyciąć włosy do długości 3-4 mm w miejscu zabiegowym oraz dookoła niego. Jest to konieczne z dwóch względów – po pierwsze im większe owłosienie tym plastry słabiej będą trzymały opatrunek, po drugie odrywanie opatrunku z owłosionej skóry jest bolesne i może podrażnić mieszki włosowe. Warto więc podgolić okolicę zabiegową około 24 godziny przed zabiegiem, bo naklejenie plastrów na świeżo ogolone ciało może wywołać odczyn alergiczny.
UWAGA: pierwsze aplikacje są zlokalizowane na brzuchu, nawet jeśli ból dotyczy kolana należy przygotować kolano jak również brzuch.
Przed zabiegiem należy dokładnie wymyć wodą całe ciało pozbawiając je resztek kosmetyków. W czasie kąpieli przed zabiegiem użyj bezzapachowego mydła naturalnego. Olejki eteryczne i osady z żeli zapachowych i mydeł mogą zniechęcić pijawki do pracy. Pijawki są wrażliwe na nienaturalne zapachy. Pamiętaj też, że po zabiegu hirudoterapii, przez około 24 godziny nie będziesz mógł wziąć prysznica, by nie namoczyć opatrunków.
Po umyciu przed zabiegiem hirudoterapii nie używaj kosmetyków, zwłaszcza perfumowanych aerozoli, dezodorantów, olejków ani balsamu do ciała. Dotyczy to nie tylko miejsca schorzenia, ale przede wszystkim brzucha i klatki piersiowej.
Ważne, by ubranie jakie masz na sobie było swobodne. Opatrunki zajmują dużo miejsca więc możesz mieć problem z założeniem np. zbyt obcisłych spodni. Jeśli zabieg ma być wykonywany na stopie zabierz klapki lub buty, z których w razie potrzeby wyjmiesz sznurówki. Zadbaj też o to, aby Twoje ciało było rozgrzane, a Tobie było ciepło. To ułatwi zadanie pijawkom.
Przez co najmniej dobę przed planowanym zabiegiem obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, a w dniu zabiegu stanowczo odradza się picia kawy i napojów energetycznych podnoszących ciśnienie krwi.
W dzień zabiegu nie powinno się spożywać cebuli, czosnku i ostrych przypraw. Powodują one zmianę zapachu skóry i odstraszą pijawki. Kapsaicyna natomiast, czyli substancja nadająca ostry smak, ma wpływa na ciśnienie krwi, rozszerzalność naczyń i może zwiększyć krwawienie po zabiegu.
Twój organizm musi być odpowiednio nawodniony. Pamiętaj o piciu wody na co dzień, a szczególnie w dniach poprzedzających terapię. Warto też zadbać o dietę, gdyż ubytek krwi po zabiegu może Cię osłabić. Hirudoterapii nie powinno się wykonywać w trakcie głodówek, ani przy restrykcyjnych dietach redukcyjnych.
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty, a także wizyta u hirudoterapeuty, wymaga odpowiedniego przygotowania, aby zapewnić jak najbardziej skuteczne efekty terapii. Przemyślenie objawów, zebranie dokumentacji medycznej, unikanie niektórych leków oraz właściwa higiena ciała to najistotniejsze kroki, które warto podjąć. W ten sposób możesz przyspieszyć diagnozę oraz maksymalnie wykorzystać każdą sesję terapeutyczną. Nie jesteś pewien, jak przygotować się na taką wizytę? Co zabrać? Aby dowiedzieć się więcej lub umówić się na wizytę, odwiedź stronę Uzdroviska lub skontaktuj się z nami telefonicznie. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania, ponieważ zależy nam zarówno na poprawie Twojego stanu zdrowia, jak również dobrym samopoczuciu podczas spotkania w gabinecie.
Jeśli masz pytania, zapraszamy do zakładki kontakt.