Elektrostymulacja nerwu błędnego (tVNS) to nowoczesna, nieinwazyjna i bardzo bezpieczna forma terapii, pozwalająca nam przez wykorzystanie prądu o niskiej częstotliwości bezpośrednio wpłynąć na nerw błędny. Procedurę elektrostymulacji wykonuje się przez ucho, w miejscu unerwianym przez jedną z gałązek nerwu błędnego. Stymulacja aktywuje jego włókna, wywołując odpowiedź fizjologiczną i jego aktywację - głównie pobudzając aktywność części przywspółczulnej. Dzięki temu wzniecana jest praca różnych ośrodków mózgu - szczególnie tych związanych z regulacją nastroju, lęku, bólu oraz funkcji zapalnych.
Czas trwania elektrostymulacji powinien wynosić minimum 3 miesiące, ponieważ tyle czasu potrzeba, aby zaczęły zachodzić zmiany neuroplastyczne w mózgu.
Oczywiście warto mieć na uwadze, że elektrostymulacja nerwu błędnego działa przede wszystkim wspierająco na organizm, poprawiając jakość życia pacjenta regulując pracę (autonomicznego) układu nerwowego i nie powinna być jedyną formą leczenia jaką stosuje pacjent. Główne i najpopularniejsze wskazania to:
Mimo, że tVNS uchodzi za bezpieczną i praktycznie bezinwazyjną procedurę, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do rozpoczęcia terapii. Należą do nich:
Jeśli to Twoja pierwsza wizyta i nie ustalono jeszcze z fizjoterapeutą pod kątem jakiego problemu będzie wprowadzana elektrostymulacja nerwu błędnego, to zabierz ze sobą pełną dokumentację medyczną jaką posiadasz, wyniki badań, wypisy ze szpitala itd.
Przede wszystkim badanie autonomicznego układu nerwowego najlepiej jest wykonywać do południa i dobrze, aby pora ta pod kątem kolejnych wizyt była powtarzalna (co daje większą miarodajność pomiarów). Optymalnie jest być dwie godziny po jedzeniu (śniadaniu). Dobrze jest nie pić mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu na dobę przed pomiarem. Nastaw się na to, że duża część wizyty będzie w milczeniu i pozycji leżącej - wszelkie ruchy i mówienie wpływają na wyniki pomiarów, zaburzając go.
Co mówią o nas pacjenci